Polska Sieć IRCX


Home      Ulubione

  Co to jest IRC

  Podstawowe pojęcia

  Komendy IRC/IRCX

  Ogólne zasady

  Emotikony

  Akronimy  O sieci

  Serwery

  Administracja

  FAQ

  IRC via WWW

  Rejestracja kanałów

  NickServer

  Logi  Opis  Download    Kontakt

  Rozrywka

 
Dziś jest Wtorek - 16 dzień Lipca 2024 roku. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Ogólne zasady

Na IRCu, tak jak w życiu, obowiązują pewne zasady, których powinno się przestrzegać, jeśli chce się być akceptowanym przez ircową społeczność. Łamanie tych zasad uważane jest za brak kultury, złośliwość lub chamstwo i najczęściej kończy się usunięciem z kanału lub czasem z serwera IRC. Pozwoliłem sobie po krótce opisać zasady, jakie obowiązują na IRC. To takie nasze małe ircowe savoir-vivre. Polecam je przede wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z IRC.

Dzięki IRC masz możliwość poznania ludzi z całego świata. To Twój przywilej - powinieneś o tym pamiętać i zachowywać się zgodnie z obowiązującymi tu zasadami. Inaczej może się zdarzyć, że będziesz ignorowany przez resztę ircowników lub wręcz usunięty z IRC.

Pamiętaj, że za każdym z nicków jakie widzisz na kanałach, kryje się drugi człowiek. Nie rób niczego, czego nie chciałbyś, żeby zrobiono Tobie.

Nie zaśmiecaj IRC. Zanim cokolwiek napiszesz lub zrobisz - zastanów się. Wielokrotne powtarzanie tego samego tekstu nie jest dobrą metodą zwracania na siebie uwagi. Również używanie kolorów, wytłuszczeń i podkreśleń na większości serwerów i kanałów nie jest mile widziane. Tam gdzie jest to dopuszczalne, możesz ich używać - pamiętaj jednak o umiarze.

Na większości kanałów niedopuszczalne jest też używanie komiksu (MS Chat) - dlatego raczej używaj trybu tekstowego, a tylko tam, gdzie jest to dopuszczalne, włączaj komiks. Inni użytkownicy IRC, którzy nie mają MS Chat, widzą na ekranie zamiast komiksu śmieci, jeśli masz włączony ten tryb. Dlatego jeśli ktoś poprosi Cię o wyłączenie go, nie dyskutuj.

Na IRC nie używa się raczej polskich znaków diakrytycznych (ąęść itd.) - po to, żeby dla wszystkich pisany tekst był czytelny. Nie wszyscy mieszkamy w Polsce - niektórzy nie mają zainstalowanych polskich czcionek. Poza tym nie każdy używa Windows i MS Chat... są różne standardy kodowania polskich znaków i jeśli nie chcemy, żeby to co piszemy było nieczytelne, nie używajmy polskich znaków.

Pamiętaj, że wszędzie poza Twoim własnym kanałem, to Ty jesteś gościem i powinieneś dostosować się do obowiązujących tam reguł. Jeśli Ci nie odpowiadają, nic Cię tam nie trzyma...

Respektuj decyzje operatorów - są nimi zazwyczaj osoby obdarzone ogólnym szacunkiem i poważaniem, a ich decyzje zazwyczaj są dobrze umotywowane. Jeśli nie zgadzasz się z nimi, zawsze możesz o tym podyskutować, ale w sposób kulturalny i pamiętaj, że nikt nie ma żadnego obowiązku brać Twojego zdania pod uwagę - zależy to tylko od jego dobrej woli. Pamiętaj, że co wolno generałowi, to nie szeregowcowi. Jeśli nie potrafisz zgodzić się na sposób prowadzenia kanału bądź sieci przez operatorów, nic Cię tu nie trzyma - są inne kanały i sieci IRC.

Ludzie przychodzą na IRC po to, żeby porozmawiać. Utrudnianie im tego, poprzez floodowanie (zaśmiecanie) czy przejmowanie i moderowanie kanału, jest traktowane jak działania bezmyślnego człowieka pierwotnego. Jeśli Cię to nie przekonuje, pamiętaj że zawsze możesz trafić na kogoś lepszego, silniejszego, który może Tobie utrudnić korzystanie z IRC, Internetu czy nawet Twojego własnego komputera...

Dzięki IRC masz prawo do wyrażania własnych myśli i poglądów. Pamiętaj, że takie samo prawo mają też inni użytkownicy IRC. Nie staraj się im tego ograniczać.

To co piszesz świadczy tylko i wyłącznie o Tobie. Staraj się więc zastanawiać nad tym co piszesz, jak również w jaki sposób się wysławiasz. Wulgarne czy obraźliwe słownictwo nie przystaje do IRC (w ogóle nie przystaje do kulturalnego, myślącego człowieka) i jest tutaj szczególnie silnie tępione.

Jeśli nie podoba Ci się na danym kanale, poszukaj innego - jest ich mnóstwo - lub utwórz własny. Nie należy do dobrego tonu krytykowanie kanału. Jeśli Ci się nie podoba, to po prostu wyjdź.

Nick nie jest niczyją własnością. Jednak używanie nicka, którego zazwyczaj używa ktoś inny na tym serwerze, uważane jest za nietakt. Jeśli ktoś Cię poprosi o zmianę nicka, bez wdawania się w dyskusję uczyń to - w przeciwnym wypadku możesz być usunięty z powodu podszywania się pod kogoś innego. Czy chciałbyś, żeby ktoś wszedł pod Twoim nickiem i zachowywał się nie tak, jak należy?

Jeśli czegoś nie wiesz, nie wstydź się zapytać. Ktoś na pewno Ci pomoże.

Pomagaj ludziom, którzy dopiero co znaleźli się na IRC. Ignorowanie pytań nawet o najprostsze rzeczy, bądź wyśmiewanie się z nich, nie prowadzi do niczego. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeśli jesteś operatorem kanału - w końcu od tego jesteś, żeby ułatwiać ludziom życie na IRC. Pamiętaj, że nawet Ty kiedyś niewiele wiedziałeś.

Nie proś o opa. To jedna z najbardziej denerwujących rzeczy ;) Należy do potwornie złego tonu. Podobnie na serwerach IRCX lub z usługą ChanServa, nie dopraszaj się o hasła na autoopa - nic tak nie oddala właścicieli kanału od decyzji o daniu Ci hasła, jak namolne prośby ;)

Status operatora to nie żaden przywilej czy nagroda. To przede wszystkim obowiązki. Obowiązek pilnowania porządku na kanale. Staraj się jednak powściągliwie korzystać z /kicka i /bana - wiedz, że to żadna sztuka. Pamiętaj też, że nowi ludzie na IRC właśnie do Ciebie - jako do osoby bardziej znającej się na IRC - będą się zwracać ze swoimi pytaniami i problemami. Nie ignoruj ich i nie zbywaj. Bycie operatorem to przecież również obowiązek ułatwiania ludziom życia na IRC. Jeśli ktoś nie zachowuje się tak, jak powinien, bądź używa komiksu, kolorów itp., zwróć mu grzecznie uwagę i wytłumacz w czym tkwi problem. Pamiętaj, że /kick ma dosyć nikłe znaczenie dydaktyczne...

Nawet jeśli jesteś operatorem i masz możliwości nałożenia "sankcji" na kogoś, kto uprzykrza Ci się na querach, pamiętaj, że osobom, które zachowują się niegrzecznie właśnie o to chodzi... w tym wypadku /ignore znakomicie spełnia swoje zadanie. Z drugiej jednak strony, wcale nie musisz tolerować głupoty lub chamstwa na swoim kanale.

Jeśli już musisz kogoś wykopać i zabanować pamiętaj, że czasy odpowiedzialności zbiorowej już dawno minęły. Nie banuj całych domen. W przypadku banowania ip dialupowych (np. tpnet) pamiętaj o zdejmowaniu tych banów po jakimś czasie. Po pół godzinie osoba, którą chciałeś zabanować, najprawdopodobniej ma już inne IP lub wcale tej osoby nie ma, a dostęp na kanał ma zabroniony ktoś całkiem inny.

Nie zdejmuj nie swoich banów. To prosta zasada, przez wielu jednak nie przestrzegana. Oczywiście nie dotyczy to starych banów, które założył ktoś pół dnia temu i zapomniał zdjąć - czasem trzeba oczyścić banlistę z przestarzałych śmieci.

IRC nie jest miejscem, gdzie możesz wyładowywać swoje frustracje. Od tego masz Quake'a. Pamiętaj o tym zawsze, zarówno jeśli jesteś operatorem, jak i "zwykłym" ircownikiem. Jeśli chcesz nabroić, nie jest to dobre miejsce. Pamiętaj, że w Sieci, wbrew powszechnemu przekonaniu, nikt nie jest anonimowy. Nawet jeśli nie masz DNS, nie ma najmniejszego problemu w ustaleniu skąd nadajesz. Jeśli masz stałe łącze, ustalenie Twojego numeru telefonu i adresu na podstawie IP to kwestia kilkunastu sekund. Nawet jeśli łączysz się przez tepsę, jeśli mocno nabroisz, nie będzie problemem ustalenie Twojego numeru telefonu. Miej to na uwadze zanim zaczniesz rozrabiać ;)

Traktuj innych tak, jakbyś chciał, żeby traktowano Ciebie. Osoby odmiennej płci traktuj tak, jakbyś chciał, żeby traktowano Twoją dziewczynę/chłopaka. Chamstwo i złośliwość nigdzie nie są mile widziane.


Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować,
na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. (Antoni Słonimski)=Tekst wykorzystany za zgoda autora=© Copyright by ircx.net.pl / ircx.eu.org 2000–2024